Web Development hemen her yerde duyar olduğumuz bir kavram, bir iş kolu, bir süreç, hatta bir meslek artık…

Web Development

Peki nedir bu;
Türkçe tabiriyle Web Geliştirme olarak anılan bu kavram, internette barındırılan web sitelerinin geliştirilmesi ve güncellenmesi sürecidir. Tabi bu süreç; Front-End Development, Back-End Development, Full-Stack Development, Designing, Coding (Client/Server Side) vs. diye dallanıp budaklanıyor.

İnternette barındırılan web siteleri derken?

Web sitesi; işletmelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, okulların, derneklerin, bakanlıkların, toplumun büyük kesiminin ve bu kesimi oluşturan bireylerin internetteki temsilidir. Bu temsil kimi zaman basit bir tanıtım şeklinde, kimi zaman elektronik mağaza (e-ticaret) şeklinde, kimi zaman online banka, kimi zaman uzaktan eğitim için okul, insanların dijital kimlikleri… son dönemde hemen her şeyidir desem abartmış olmam.

  • Eğer bir işletme iseniz bunu tanıtıp, büyütebileceğiniz en önemli araçlardan biri web sitesidir.
  • Eğer bir kamu kuruluşu ya da dernek iseniz, faaliyetleri duyurabileceğiniz en önemli mecradır web sitesi.
  • Eğer bir okul ya da öğretmen iseniz, öğrenciler ile en etkin iletişimi sağlayacağınız, pandemi gibi beklenmedik olaylar meydana geldiğinde uzaktan eğitim ile öğrenci işlemlerini rahatlıkla yürütebileceğiniz platformdur web sitesi.

Sözün özü web sitesi, çağımız teknolojisinin tartışmasız en büyüğü “internet”de var olmak demektir.

Web siteleri genellikle domain name (alan adı) üzerinden işletilir. Http protokolü başlıcası olmak üzere, Streaming (gerçek zamanlı veri akışı) ve https protokolleri ile yayınlanan profesyonel web sitesi ihtiyacınız için iletişime geçebilirsiniz.